Registrerade återförsäljare

Nedan förtecknas de bolag som enligt bestämmelserna i det nya branschavtalet ingått avtal med Copyswede och är registrerade återförsäljare. Sortera genom att klicka på pilarna vid rubriken högst upp.

Branschavtalets villkor gäller från och med den 1 november 2020.

    BolagsnamnOrganisationsnummerRegistreringsdatum
    24 Timmar online i Malmö AB559015-17092020-11-05
    A3 IT AB556752-74282020-10-28
    AB Bäckaskog Media556169-14852020-10-15
    AB Out IT556832-00702020-11-12
    Acecom AB556859-94912020-10-15
    ACTE Solutions AB556600-80322020-11-23
    Actera AB556589-05622021-07-01
    ADB Centrum Syd AB556335-56342020-10-27
    AddPro AB556990-84852020-10-31
    Aditor AB556688-43412020-10-31
    Advania Finance AB
    556737-78402021-02-02
    Advania Sverige 35 AB


    556556-65352021-01-22
    Advania Sverige AB556214-99962020-11-04
    Agenor Information System AB556497-73522020-10-23
    AgeraIT i Lidköping AB559073-55432020-11-02
    AID Solutions Väst AB556822-77542021-01-07
    Aktiebolaget Rabba IT


    556877-04072021-02-19
    Aktiv IT Partner Nordic AB556662-85402020-10-27
    Allente Sverige AB
    559218-13082021-01-14
    AM Selection AB556375-34992020-10-15
    Atea Logistics AB556354-46902020-11-02
    Atea Sverige AB556448-02822020-11-06
    AVS i Sverige AB556273-93582020-10-15
    B2B IT-Partner AB556593-09962020-10-23
    BestIT Sweden AB556899-72322020-10-07
    Bluescreen AB556881-26702020-10-30
    Bmore IT AB

    556778-93252020-12-08
    Bo Elving & Sture Björkman Foto AB556191-88052020-11-18
    buy aid sweden AB 556547-59922021-01-27
    C. Wiking Fotografi AB
    556155-08632020-11-01
    CadNet Data Sweden KB2020-10-29
    Canergo i Östergötaland AB


    559162-43812021-11-29
    Care Solutions Sverige AB
    559060-02752021-02-19
    Centiljon IT-consulting AB556800-60182020-11-05
    CGit AB556718-87592020-10-29
    Clas Ohlson AB556035-86722020-10-28
    Close Circuit Video Equipment Svenska AB556461-65542020-11-09
    CloudPro AB 556989-50392021-01-25
    Codeex Sverige AB559352-19242022-04-28
    Comex Electronics AB
    556314-81532021-01-14
    Compliq IT AB556451-00212020-11-09
    Computersalg A/S502074-20282020-11-04
    Computime Electronics AB
    556295-93942021-01-18
    Conrad Elektronik Norden AB

    556678-46242020-12-22
    Cosmoz Bild & Ljud AB556901-92832020-11-18
    Cygate AB
    556549-89522021-02-03
    D-IT2021-08-23
    Dalslands Digitaltjänst AB559182-73152020-10-29
    Databyrån i Visby AB556698-55512020-10-27
    Datakraft-IT i Sverige AB559114-56432021-12-02
    DataNova Sweden AB556562-76002020-10-08
    Dataplus System AB556515-58262022-01-19
    Despec Sweden AB556476-30832020-10-30
    Devoteam Cloud Services AB


    556615-11542021-01-12
    DH Solutions AB556161-28122020-10-28
    Diflex AB556089-48742020-11-11
    Digital Communication Ekshärad2020-10-23
    Digital Studion 3d och Postproduktion2020-10-29
    Digital Video Tools i Stockholm AB559023-02632020-10-30
    Dns it I Malmö AB556351-93612020-11-04
    Docin Skaraborg AB559254-39372021-11-02
    DOZER IT & KOMMUNIKATION AB556574-53782020-11-02
    Ducam AB556900-15052020-11-19
    Duplikat Sweden AB556579-36422020-10-22
    Dustin AB556237-87852020-10-15
    Dustin Sverige AB556666-10122020-11-09
    East & West Distribution AB559129-14212021-03-15
    Easy dist Sweden AB556886-59832020-11-19
    Easy trading Sweden AB559062-70052020-11-19
    EET Europarts AB556242-67662020-10-14
    ELAVIT AB

    559112-2048
    2021-03-01
    Electra Sweden AB556492-60782020-10-29
    Elfa Distrelec AB 556751-14142021-01-07
    Elkjöp Nordic AS516408-59522020-10-30
    Engboms Network Solution AB556133-06702020-10-07
    Enter Sales & Distribution Sweden AB559345-35242022-07-14
    Enzure AB556994-93722020-11-16
    Eric Ericssons Bokhandel AB556033-32462020-11-06
    Etab Data AB556216-47632020-10-08
    Etik IT AB 556946-47112021-01-07
    Evaluating X AB556962-73172020-10-27
    Eventful AB556771-63282021-06-10
    EVXAB.COM Sverige AB559084-37352020-10-27
    Ewerlöfs Bokhandel Eftr AB556426-48432020-11-10
    Exertis Captech AB
    556350-3548
    2020-11-25
    Extilum AB556933-27282020-10-22
    EyeTea Sweden AB556967-51002022-05-03
    Fackhandelsdata i Stockholm AB
    556345-19952021-01-21
    Falbygdens IT2020-11-03
    Focus Nordic AB556507-49852020-11-05
    Fonator AB556305-59112020-11-09
    Foxway AB556470-03092020-11-03
    Foxway Education AB556746-44402020-11-04
    Gandalf Distribution AB556536-94762020-11-03
    Gaston AB556559-23252020-10-30
    GDM i Norr AB559267-63642021-04-23
    GDM Konsult AB556550-28942021-04-23
    Gibon Ljungby AB556600-45692020-11-03
    Ginza AB 556243-53792020-12-03
    Grundig Nordic AB
    556083-27832021-01-28
    Hambergs Mobildata AB

    556517-9206
    2021-02-24
    Helper Group AB559204-07102020-11-09
    Herrljunga JRA Data-Center AB556374-51072020-11-27
    Hi-Fi Consulting i Helsingborg AB
    556665-7325
    2020-12-10
    HiFi Kristianstad AB
    556665-3274
    2020-11-25
    HiFi Växjö AB559298-29522021-09-14
    HighTech IoT Nordic AB
    559097-1437
    2020-11-26
    Hygienexperten i Väst AB559164-41652020-11-17
    Ingram Micro AB556254-84522020-10-30
    Intechtell AB556578-66042020-11-12
    International Computer Development ICD i Skellefteå Aktiebolag556570-51582020-11-19
    Internetport Sweden AB 556767-02772021-01-13
    INVID Jönköping AB
    556634-24492021-02-02
    IoTRON AB559197-41582020-10-29
    Ipiccolo AB556712-57772020-11-09
    IT4U Sweden AB556532-53122020-11-11
    IT CAD Konsult JO Grönlund AB556565-04612020-10-30
    IT omsorg i Stockholm AB 
    556802-70222020-12-09
    IT Support i Norden AB556023-88902020-10-29
    IT-Partner Kaserovi Stockholm AB556621-76252020-11-02
    Iver Sverige AB556575-30422020-11-23
    Iver Workplace AB

    556770-7244
    2021-02-19
    Jan Stridh Larm & Tele AB556442-62282021-03-23
    Jika Data2020-10-28
    Jocha AB559021-01412020-11-19
    Jula AB
    556250-62522021-01-11
    Kaiser United AB556556-61542020-10-14
    Karlstad HiFi AB556682-02122020-11-18
    Keliten IT-Partner AB


    556742-73552020-12-18
    Key Epigraph IT AB556772-48192020-10-21
    Kisel Stockholm AB556546-48892020-11-10
    Kjell & Co Elektronik AB556400-53782020-11-04
    Komet IT AB559342-54072021-12-21
    Kon-IT AB556032-09462021-06-10
    Konica Minolta Business Solutions Sweden Aktiebolag556435-44792020-11-02
    Kontorsfackhandlarna i Nyköping AB556171-61182021-05-25
    Kontorsspecial i Vetlanda AB556267-34662020-10-08
    Kontorsutrustning i Kristinehamn AB

    556543-35612021-02-03
    LAN Assistans Sverige AB556702-23212021-04-08
    LAN Assistans Sweden AB556239-46182021-04-08
    LAN Konsult i Örnsköldsvik AB556454-89482020-10-21
    Landréus Datateknik2020-10-15
    Ledaco AB
    556694-7783
    2020-12-18
    Lemab Elektronik AB


    556557-90172021-01-12
    Lidl Sverige KB969667-63122020-11-18
    Logic IT i Stockholm AB559212-36982021-05-24
    Logitall AB
    556493-9535
    2020-12-03
    LTC Services AB559082-98662020-10-23
    Mabeko Datasupport AB556998-50612020-10-29
    MacSupport AB556216-92672020-11-06
    Mainloop Solutions AB
    556664-44302020-12-04
    McMaster AB556972-08642020-11-06
    MecomIT AB556866-79912020-10-22
    Media Storage Systems i Stockholm AB556662-82012021-03-30
    Media Store Sverige AB556378-63902020-10-29
    Micro Source International Optical Systems Svenska Aktiebolag556447-90862020-11-02
    Midcon AB556061-25162022-02-23
    Midpoint AB

    556715-16412021-01-20
    Modino AB559339-56262022-02-07
    Mullet Scandinavia AB556618-29692020-11-05
    Multidator i Engelholm
    2021-01-15
    Munerisit AB556960-32842020-11-10
    Nanco Elektronik AB556615-41902020-11-23
    neomo ab556694-52582021-12-20
    NetIntegrate Sweden AB556669-29262020-11-02
    NetOnNet AB556520-41372020-10-29
    Network Gate Sweden AB559016-26152020-11-04
    Nice Way AB
    556979-64432021-01-18
    NJ IT AB559039-20972020-10-23
    Nodeark Services AB559183-89732020-10-07
    Nordgrens Elektronik & Data2020-10-07
    Nordisk Film Interactive AB559337-18252022-06-13
    Nordlo Elevate AB
    556647-76172021-01-15
    Nordlo Skaraborg AB556113-92202020-10-15
    Nordlo Sydost AB556597-94072020-11-19
    Nordlo Växjö & Ljungby AB


    556307-26272021-01-27
    Norrlands IT AB556883-31062020-10-23
    Nsson Communications i GTB AB556679-30472020-10-23
    Obligo AB556463-60652020-10-29
    Office Depot Svenska AB556024-95582020-11-02
    Office Sverige AB556354-49482020-10-30
    Olsonic AB556180-07712020-11-09
    Online Partner AB556566-55272020-11-03
    Optinet Data AB556498-66502020-10-30
    Osser Brosoft AB556478-57142020-10-14
    OSYSTEM AB556523-06452020-10-29
    Pagiad AB
    556773-1459
    2020-12-20
    Paralarm AB556612-9622
    2021-11-15
    Pedab Finance AB

    556632-28472021-03-22
    Pedab IT Asset Management AB
    556979-42162021-01-13
    Pedab Logistics AB
    556300-97102021-01-13
    Pedab Sweden AB
    556646-74932021-01-13
    Pedensia Data AB556462-08382020-10-28
    Pedensia Graphics Distribution KB969642-7583
    2020-10-28
    Play Nöjesdistribution AB556253-61352020-11-05
    Power Retail Sweden AB559071-8465
    2020-12-11
    Prek Service AB

    556854-22022021-02-11
    Profea AB556982-91112020-10-29
    Professional Television Scandinavia AB556520-19192020-11-06
    Provectum System AB556929-62382020-10-23
    QD Sverige AB556362-59862020-11-04
    Ramcon AB556811-87302020-10-23
    Re Connect IT i Sverige AB556522-39392021-07-01
    Real Time Solutions AB556691-3942
    2020-12-03
    Rnet2020-10-21
    RSJK Data AB556684-24972020-10-15
    Safe IT i Helsingborg2020-10-29
    Safe-tech CCTV Systems SWEDEN AB556732-81812020-11-16
    SannIT AB559230-43142020-11-02
    Saver Scandinavia AB556826-57472021-05-31
    Scandinavian Photo AB

    556679-65112021-02-16
    Schysst Ljud i Västerås AB
    556677-72632020-12-16
    SDL system & Butik AB
    556236-85472021-01-21
    Shibuya AB556192-00252020-11-12
    Software Engineering i Göteborg AB556350-83982020-11-09
    SPACE – Contemporary Digital Culture Center AB559206-77702021-11-04
    St. Hunna AB559017-80412022-08-17
    Staples Sweden AB556091-35912020-11-06
    Starfighterconsulting AB

    556400-0031
    2020-12-11
    Stril Networks AB

    556653-98202021-01-11
    Strukturdata i Stockholm AB556428-99072020-10-23
    Svenssons Foto i Katrineholm AB556640-19972020-11-13
    Svorske PC Addon AB556364-79562020-10-29
    SysCompanion AB556872-72742020-10-14
    System Economy Technologies i Nässjö AB556720-9415
    2020-11-30
    TA Kultur och Teknik AB556907-74552020-11-04
    TD Tech Data AB556231-45332020-11-03
    Technix IT AB

    559237-07112021-02-08
    TechStar IT AB559224-88752021-04-20
    Techster AB556973-52432020-11-01
    Telco Nordic AB
    559285-01002021-01-13
    Tele 2 Sverige AB

    556267-51642021-01-14
    Telenor Sverige AB556421-03092020-10-23
    Teleteknik Business Center TBC AB556703-60242021-11-26
    Telia Sverige AB 556430-01422020-11-30
    Thelin Data AB

    556564-34582020-12-14
    Thunder-Cloud AB559107-17242020-10-23
    To MAkeIT AB556701-20252020-11-09
    Trust-IT Sweden AB556538-46992020-11-16
    Tuneld IT-Support AB556825-46262020-10-14
    UCS Industrial IT AB556886-92412020-10-28
    VaNo IT AB
    556962-34232021-01-21
    Vendtec AB556649-55022020-10-14
    Visma EssCom AB556478-39332020-11-06
    Västkustens IT-tjänst AB556660-38572020-10-28
    We Connect IT Strömstad AB

    556590-27222020-12-18
    Webhallen Sverige AB 556558-82242021-03-10
    Webland AB556560-81622020-10-15
    White Red Consulting AB559010-91292020-10-23
    WHY IT Solutions AB556927-14622020-10-28
    WR Svenska AB556582-85702020-10-29
    Wulff Supplies AB556694-94172021-05-21
    Xenit AB556762-21202020-10-30
    Xite Consulting AB556665-18312020-10-30
    Ymer IT Väst AB
    556786-3021
    2020-12-09
    Zelly AB556820-46052021-09-22
    Zitac Consulting AB556638-71392020-11-11
  • Lagen ger regelverken

    Upphovsrättslagen reglerar t ex hur medverkande vid en tv-produktion ska ersättas för sitt arbete, samt hur rättighetshavare ska ersättas för privatkopiering.  
  • Copyswede samordnar, licensierar och fördelar ersättningar

    Copyswede består av 14 kulturskaparorganisationer och samordnar på deras uppdrag kollektivt förhandlingar och avtal, samt inkasserar och fördelar ersättningen till rättighetshavarna i enlighet med lagen. 
  • TV- & radioaktörer samt elektronikbranschen – Copyswedes kunder

    Aktörer som vill återanvända tv och radio tecknar avtal om detta med Copyswede. Elektronikbranschen betalar privatkopieringsersättning till Copyswede. Copyswede företräder i båda fallen rättighetshavarna. 

Copyswedes 14 medlemsorganisationer

Copyswede ägs av sina medlemsorganisationer, som tillsammans företräder 150 000 svenska upphovsmän och utövande konstnärer:

Bildupphovsrätt (www.bildupphovsratt.se)

Dramatikerförbundet (www.dramatiker.se)

Föreningen Svenska Tecknare (www.svenskatecknare.se)

Föreningen Konstnärernas Riksorganisation  (www.kro.se) (KRO)

Nordisk Copyright Bureau (www.stim.se) (NCB)

Svenska Artisters och Musikers Intresseorganisation (www.sami.se)  (Sami)

Svenska Fotografers Förbund (www.sfoto.se)  (SFFot)

Svenska Journalistförbundet (www.sjf.se)

Svenska Musikerförbundet (www.musikerforbundet.se)

Svenska Tonsättares Internationella Musikbyrå (www.stim.se)  (Stim)

Sveriges Författarförbund (www.forfattarforbundet.se)

Sveriges Läromedelförfattares Förbund (www.slff.se) (SLFF)

Sveriges Yrkesmusikerförbund (www.symf.se) (Symf)

Teaterförbundet/ för scen och film (www.teaterforbundet.se) (TF)

Lagen ger regelverken

Upphovsrättslagen reglerar till exempel hur medverkande vid en tv-produktion ska ersättas för sitt arbete, samt hur rättighetshavare ska ersättas för privatkopiering.

De som medverkar i tv- och radioprogram kan ha rätt till upphovsrättsliga ersättningar. Det betyder att de inte får vanlig lön vid produktionstillfället, utan att de istället får en mindre ersättning varje gång en aktör vidareanvänder programmen de deltar i. Det kan till exempel handla om vidaresändning i kabel-tv-nät eller över internet, om utgivning på cd/dvd eller om on demand-tjänster. Man säger att de som medverkat till programmens tillkomst har rättigheter i dessa.

På samma sätt kan dessa rättighetshavare ha rätt till kompensation när musik, film och tv kopieras lagligt för privat bruk. Privatkopieringsersättning är en sådan kompensation. Ersättningen betalas av de som importerar, tillverkar och säljer produkter som kan användas för privatkopiering såsom till exempel datorer, surfplattor, digitalboxar med inbyggt lagringsminne, externa hårddiskar och smartphones, cd/dvd.

De rättigheter upphovsmännen och de utövande konstnärerna har regleras i Upphovsrättslagen, URL.

Copyswede samordnar, licensierar och fördelar ersättningar

Upphovsrättslagen förutsätter i vissa fall att upphovsmän och utövande konstnärer samordnar sig och hanterar sina rättigheter kollektivt. Annars skulle det vara svårt för aktörer som vill vidareanvända musik, film och tv, eller som enligt lag är skyldiga att betala privatkopieringsersättning att göra detta.

Copyswede är en ekonomisk förening som skapats genom just en sådan samordning. Copyswede består av 14 kulturskaparorganisationer och hanterar på deras uppdrag kollektivt förhandlingar och avtal, samt inkasserar och fördelar ersättningar till rättighetshavarna i enlighet med lagen. Copyswede står under tillsyn av den statliga myndigheten PRV.

Copyswede bildar på detta sätt en samlad avtalspart, vilket underlättar för de ersättningsskyldiga.

Läs mer om Copyswede och dess medlemsorganisationer här >>

TV- & radioaktörer samt elektronikbranschen – Copyswedes kunder

Aktörer som vill återanvända tv och radio tecknar avtal om detta med Copyswede. Elektronikbranschen betalar privatkopieringsersättning till Copyswede. Copyswede företräder i båda fallen rättighetshavarna, som genom Copyswede samordnat sig för att underlätta för de ersättningsskyldiga aktörerna.

Utan en sådan samordning skulle det vara svårt för aktörer som vill vidareanvända musik, film och tv, eller som enligt lag är skyldiga att betala privatkopieringsersättning att göra detta. Istället för att de ersättningsskyldiga aktörerna ska behöva kontakta varje enskild rättighetshavare, räcker det att de sluter ett enda avtal med Copyswede, som inkasserar och fördelar ersättningarna till rättighetshavarna.

Läs mer om vidareanvändning av tv och radio >>

Läs mer om privatkopieringsersättning >>