Registrerade importörer

Nedan förtecknas de bolag som enligt bestämmelserna i det nya branschavtalet ingått avtal med Copyswede som importörer.

Branschavtalets villkor gäller från och med den 1 november 2020.

(Klicka på datumet för att komma till företagets hemsida.)

    BolagsnamnOrganisationsnummerRegistreringsdatum
    ACE Options AB556635-12422020-11-02
    ACTE Solutions AB556600-80322020-11-23
    Also AB556518-17642020-10-28
    Apple Distribution International Ltd.4706722020-10-26
    Atea Logistics AB556354-46902020-11-03
    Attentionmedia Europe AB556781-92542020-10-23
    Computersalg A/S502074-20282020-11-04
    Dell AB556369-66312020-11-04
    Digital Communication Ekshärad560523-62142020-10-22
    Digital Video Tools i Stockholm AB559023-02632020-10-30
    Doro AB556161-94292020-11-18
    Duplikat Sweden AB556579-36422020-10-23
    Dustin AB556237-87852020-10-14
    Easy trading Sweden AB559062-70052020-11-19
    EET Europarts AB556242-67662020-10-13
    Electra Sweden AB556492-60782020-10-26
    Elkjöp Nordic AS516408-59522020-10-31
    Exertis Captech AB556350-35482020-11-23
    Focus Nordic AB556507-49852020-11-05
    Gandalf Distribution AB556536-94762020-11-03
    INF Company AB556705-93492020-10-26
    Ingram Micro AB556254-84522020-10-30
    IoTRON AB559197-41582020-10-29
    Lenovo (Sweden) AB556674-75552020-10-30
    Lidl Sverige KB969667-63122020-11-18
    Linköping HIFI AB559266-50602020-11-19
    Media Store Sverige AB556378-63902020-10-28
    NetonNet AB556520-41372020-10-27
    Office Depot Svenska AB556024-95582020-11-02
    Order Nordic AB556203-04512020-10-20
    Ownit Broadband AB556608-99332020-10-21
    Panasonic Sverige, Branch of Panasonic Marketing Europe GmbH516407 - 31722020-11-02
    Samsung Electronics Nordic AB556445-43452020-10-30
    Sisu Net AB559021-43332020-11-02
    Sony Mobile Communications AB556615-66482020-10-23
    Sony Nordic (Sweden)516411-54942020-10-23
    Staples Sweden AB556091-35912020-11-06
    Swedeltaco AB556509-39512020-10-08
    TD Tech Data AB556231-45332020-10-30
    Telenor Sverige AB556421-03092020-10-21
    Telia Sverige AB556430-01422020-11-19
    Tura Scandinavia AB556193-04202020-11-06
    Wulff Supplies AB556694-94172020-10-30
Skriv ut
  • Lagen ger regelverken

    Upphovsrättslagen reglerar t ex hur medverkande vid en tv-produktion ska ersättas för sitt arbete, samt hur rättighetshavare ska ersättas för privatkopiering.  
  • Copyswede samordnar, licensierar och fördelar ersättningar

    Copyswede består av 14 kulturskaparorganisationer och samordnar på deras uppdrag kollektivt förhandlingar och avtal, samt inkasserar och fördelar ersättningen till rättighetshavarna i enlighet med lagen. 
  • TV- & radioaktörer samt elektronikbranschen – Copyswedes kunder

    Aktörer som vill återanvända tv och radio tecknar avtal om detta med Copyswede. Elektronikbranschen betalar privatkopieringsersättning till Copyswede. Copyswede företräder i båda fallen rättighetshavarna. 

Copyswedes 14 medlemsorganisationer

Copyswede ägs av sina medlemsorganisationer, som tillsammans företräder 150 000 svenska upphovsmän och utövande konstnärer:

Bildupphovsrätt (www.bildupphovsratt.se)

Dramatikerförbundet (www.dramatiker.se)

Föreningen Svenska Tecknare (www.svenskatecknare.se)

Föreningen Konstnärernas Riksorganisation  (www.kro.se) (KRO)

Nordisk Copyright Bureau (www.stim.se) (NCB)

Svenska Artisters och Musikers Intresseorganisation (www.sami.se)  (Sami)

Svenska Fotografers Förbund (www.sfoto.se)  (SFFot)

Svenska Journalistförbundet (www.sjf.se)

Svenska Musikerförbundet (www.musikerforbundet.se)

Svenska Tonsättares Internationella Musikbyrå (www.stim.se)  (Stim)

Sveriges Författarförbund (www.forfattarforbundet.se)

Sveriges Läromedelförfattares Förbund (www.slff.se) (SLFF)

Sveriges Yrkesmusikerförbund (www.symf.se) (Symf)

Teaterförbundet/ för scen och film (www.teaterforbundet.se) (TF)

Lagen ger regelverken

Upphovsrättslagen reglerar till exempel hur medverkande vid en tv-produktion ska ersättas för sitt arbete, samt hur rättighetshavare ska ersättas för privatkopiering.

De som medverkar i tv- och radioprogram kan ha rätt till upphovsrättsliga ersättningar. Det betyder att de inte får vanlig lön vid produktionstillfället, utan att de istället får en mindre ersättning varje gång en aktör vidareanvänder programmen de deltar i. Det kan till exempel handla om vidaresändning i kabel-tv-nät eller över internet, om utgivning på cd/dvd eller om on demand-tjänster. Man säger att de som medverkat till programmens tillkomst har rättigheter i dessa.

På samma sätt kan dessa rättighetshavare ha rätt till kompensation när musik, film och tv kopieras lagligt för privat bruk. Privatkopieringsersättning är en sådan kompensation. Ersättningen betalas de som importerar, tillverkar och säljer produkter som kan användas för privatkopiering såsom till exempel datorer, surfplattor, digitalboxar med inbyggt lagringsminne, externa hårddiskar och smartphones, cd/dvd.

De rättigheter upphovsmännen och de utövande konstnärerna har regleras i Upphovsrättslagen, URL.

Copyswede samordnar, licensierar och fördelar ersättningar

Upphovsrättslagen förutsätter i vissa fall att upphovsmän och utövande konstnärer samordnar sig och hanterar sina rättigheter kollektivt. Annars skulle det vara svårt för aktörer som vill vidareanvända musik, film och tv, eller som enligt lag är skyldiga att betala privatkopieringsersättning att göra detta.

Copyswede är en ekonomisk förening som skapats genom just en sådan samordning. Copyswede består av 14 kulturskaparorganisationer och hanterar på deras uppdrag kollektivt förhandlingar och avtal, samt inkasserar och fördelar ersättningar till rättighetshavarna i enlighet med lagen. Copyswede står under tillsyn av den statliga myndigheten PRV.

Copyswede bildar på detta sätt en samlad avtalspart, vilket underlättar för de ersättningsskyldiga.

Läs mer om Copyswede och dess medlemsorganisationer här >>

TV- & radioaktörer samt elektronikbranschen – Copyswedes kunder

Aktörer som vill återanvända tv och radio tecknar avtal om detta med Copyswede. Elektronikbranschen betalar privatkopieringsersättning till Copyswede. Copyswede företräder i båda fallen rättighetshavarna, som genom Copyswede samordnat sig för att underlätta för de ersättningsskyldiga aktörerna.

Utan en sådan samordning skulle det vara svårt för aktörer som vill vidareanvända musik, film och tv, eller som enligt lag är skyldiga att betala privatkopieringsersättning att göra detta. Istället för att de ersättningsskyldiga aktörerna ska behöva kontakta varje enskild rättighetshavare, räcker det att de sluter ett enda avtal med Copyswede, som inkasserar och fördelar ersättningarna till rättighetshavarna.

Läs mer om vidareanvändning av tv och radio >>

Läs mer om privatkopieringsersättning >>