Registrerade importörer

Nedan förtecknas de bolag som enligt bestämmelserna i det nya branschavtalet ingått avtal med Copyswede som importörer.

Branschavtalets villkor gäller från och med den 1 november 2020.

(Klicka på datumet för att komma till företagets hemsida.)

    BolagsnamnOrganisationsnummerRegistreringsdatum
    ACTE Solutions AB556600-80322020-11-23
    Aktiebolag Bäckaskog Media556169-14852021-12-15
    Allente Sverige AB
    559218-13082021-01-14
    Also AB556518-17642020-10-28
    Apple Distribution International Ltd.4706722020-10-26
    Atea Logistics AB556354-46902020-11-03
    Attentionmedia Europe AB556781-92542020-10-23
    Clas Ohlson AB556035-86722020-12-28
    Computersalg A/S502074-20282020-11-04
    Conrad Elektronik Norden AB

    556678-46242020-12-22
    Corsair (Hong Kong) Limited
    2021-02-09
    Cosmoz Bild & Ljud AB 556901-92832020-12-21
    Dell AB556369-66312020-11-04
    Despec Sweden AB
    556476-3083
    2020-11-26
    Digital Communication Ekshärad2020-10-22
    Digital River Ireland Limited4060712022-05-31
    Digital Video Tools i Stockholm AB559023-02632020-10-30
    Doro AB556161-94292020-11-18
    Duplikat Sweden AB556579-36422020-10-23
    Dustin AB556237-87852020-10-14
    Easy dist Sweden AB556886-59832021-10-12
    Easy trading Sweden AB559062-70052020-11-19
    Eblica AB556888-49272022-05-30
    EET Europarts AB556242-67662020-10-13
    Electra Sweden AB556492-60782020-10-26
    Elkjöp Nordic AS516408-59522020-10-31
    Enter Sales & Distribution Sweden AB559345-35242022-04-21
    Esolutions SASRCS 8837893982022-04-11
    Exertis Captech AB556350-35482020-11-23
    Focus Nordic AB556507-49852020-11-05
    Foxway OÜ127039422022-04-25
    Gandalf Distribution AB556536-94762020-11-03
    Garmin Nordic Sweden AB
    556698-03542021-01-13
    Gigaset Communications GmbH
    2609781482021-03-17
    Google Commerce LimitedIE5120802022-01-14
    Grundig Nordic AB
    556083-27832021-01-28
    HI3G Access AB556593-48992021-01-26
    HiFi Klubben AB 556120-2218
    2020-12-03
    HighTech IoT Nordic AB
    559097-1437
    2020-11-26
    HMD Global OYFI272404422022-05-31
    HP PPS Sverige AB 559001-93852021-01-25
    Huawei Technologies Sweden AB 556595-68272020-11-06
    INF Company AB556705-93492020-10-26
    Ingram Micro AB556254-84522020-10-30
    Integration & Control Scandinavia AB
    556906-0642
    2020-12-09
    IoTRON AB559197-41582020-10-29
    Karlstad HiFi AB
    556682-02122021-01-05
    Komplett Distribution Sweden AB556599-35072021-03-30
    Komplett Services Sweden AB
    556581-06442021-03-02
    Lenovo (Sweden) AB556674-75552020-10-30
    LG Electronics Nordic AB
    556575-63832021-01-28
    Lidl Sverige KB969667-63122020-11-18
    Linköping HIFI AB559266-50602020-11-19
    Lithusgruppen AB
    556573-16182021-10-25
    Media Markt Sweden AB556687-52162021-02-25
    Media Store Sverige AB556378-63902020-10-28
    Microsoft AB
    2021-02-09
    Microsoft Ireland
    2021-02-09
    Mobilalliansen i Sverige AB559026-65562020-04-01
    Modino AB559339-56262022-02-07
    Nedis Ab
    556345-29102020-12-16
    NetonNet AB556520-41372020-10-27
    Nordic Acceleration Group AB559278-2949
    2022-05-03
    Nordiccom AB556613-64032021-09-13
    Nordisk Interactive A/SSE5020889316012022-06-13
    Office Depot Svenska AB556024-95582020-11-02
    Order Nordic AB556203-04512020-10-20
    Ownit Broadband AB556608-99332020-10-21
    Panasonic Sverige, Branch of Panasonic Marketing Europe GmbH516407 - 31722020-11-02
    Pedab Sweden AB 556646-7493
    2021-01-13
    Power international AS
    502073-5832
    2021-01-07
    Proshop APS2021-03-01
    Razer Europe GmbHHRB 1024672021-11-26
    Samsung Electronics Nordic AB556445-43452020-10-30
    Saver Scandinavia AB556826-57472021-05-28
    Scandinavian Photo AB
    556679-65112021-02-16
    Schysst ljud i Falun AB
    556758-19872020-11-30
    Schysst Ljud i Västerås AB
    556677-72632020-12-20
    SDL system & butik AB
    556236-85472021-01-19
    Senetic AB559046-25102022-09-26
    Sony Interactive Entertainment Europe Limited32777932021-03-15
    Sony Mobile Communications AB556615-66582020-10-23
    Sony Nordic (Sweden)516411-54942020-10-23
    Staples Sweden AB556091-35912020-11-06
    Swedeltaco AB556509-39512020-10-08
    TD SYNNEX Sweden AB (tidigare Tech Data AB)556231-45332020-10-30
    Telco Nordic AB
    559285-01002021-01-13
    Tele2 Sverige AB 556267-51642020-12-22
    Telenor Sverige AB556421-03092020-10-21
    Telia Sverige AB556430-01422020-11-19
    Thorn Svenska AB
    556136-84802021-01-14
    Tura Scandinavia AB556193-04202020-11-06
    Volvo Merchandise AB556744-91512022-07-05
    Wacom Europe GmbHHRB 792242021-09-27
    Webhallen Sverige AB556558-82242021-03-10
    Wulff Supplies AB556694-94172020-10-30
    Xiaomi Technology Sweden AB559310-84902021-07-21
    Elon Group AB556654-62132022-10-25
  • Lagen ger regelverken

    Upphovsrättslagen reglerar t ex hur medverkande vid en tv-produktion ska ersättas för sitt arbete, samt hur rättighetshavare ska ersättas för privatkopiering.  
  • Copyswede samordnar, licensierar och fördelar ersättningar

    Copyswede består av 14 kulturskaparorganisationer och samordnar på deras uppdrag kollektivt förhandlingar och avtal, samt inkasserar och fördelar ersättningen till rättighetshavarna i enlighet med lagen. 
  • TV- & radioaktörer samt elektronikbranschen – Copyswedes kunder

    Aktörer som vill återanvända tv och radio tecknar avtal om detta med Copyswede. Elektronikbranschen betalar privatkopieringsersättning till Copyswede. Copyswede företräder i båda fallen rättighetshavarna. 

Copyswedes 14 medlemsorganisationer

Copyswede ägs av sina medlemsorganisationer, som tillsammans företräder 150 000 svenska upphovsmän och utövande konstnärer:

Bildupphovsrätt (www.bildupphovsratt.se)

Dramatikerförbundet (www.dramatiker.se)

Föreningen Svenska Tecknare (www.svenskatecknare.se)

Föreningen Konstnärernas Riksorganisation  (www.kro.se) (KRO)

Nordisk Copyright Bureau (www.stim.se) (NCB)

Svenska Artisters och Musikers Intresseorganisation (www.sami.se)  (Sami)

Svenska Fotografers Förbund (www.sfoto.se)  (SFFot)

Svenska Journalistförbundet (www.sjf.se)

Svenska Musikerförbundet (www.musikerforbundet.se)

Svenska Tonsättares Internationella Musikbyrå (www.stim.se)  (Stim)

Sveriges Författarförbund (www.forfattarforbundet.se)

Sveriges Läromedelförfattares Förbund (www.slff.se) (SLFF)

Sveriges Yrkesmusikerförbund (www.symf.se) (Symf)

Teaterförbundet/ för scen och film (www.teaterforbundet.se) (TF)

Lagen ger regelverken

Upphovsrättslagen reglerar till exempel hur medverkande vid en tv-produktion ska ersättas för sitt arbete, samt hur rättighetshavare ska ersättas för privatkopiering.

De som medverkar i tv- och radioprogram kan ha rätt till upphovsrättsliga ersättningar. Det betyder att de inte får vanlig lön vid produktionstillfället, utan att de istället får en mindre ersättning varje gång en aktör vidareanvänder programmen de deltar i. Det kan till exempel handla om vidaresändning i kabel-tv-nät eller över internet, om utgivning på cd/dvd eller om on demand-tjänster. Man säger att de som medverkat till programmens tillkomst har rättigheter i dessa.

På samma sätt kan dessa rättighetshavare ha rätt till kompensation när musik, film och tv kopieras lagligt för privat bruk. Privatkopieringsersättning är en sådan kompensation. Ersättningen betalas av de som importerar, tillverkar och säljer produkter som kan användas för privatkopiering såsom till exempel datorer, surfplattor, digitalboxar med inbyggt lagringsminne, externa hårddiskar och smartphones, cd/dvd.

De rättigheter upphovsmännen och de utövande konstnärerna har regleras i Upphovsrättslagen, URL.

Copyswede samordnar, licensierar och fördelar ersättningar

Upphovsrättslagen förutsätter i vissa fall att upphovsmän och utövande konstnärer samordnar sig och hanterar sina rättigheter kollektivt. Annars skulle det vara svårt för aktörer som vill vidareanvända musik, film och tv, eller som enligt lag är skyldiga att betala privatkopieringsersättning att göra detta.

Copyswede är en ekonomisk förening som skapats genom just en sådan samordning. Copyswede består av 14 kulturskaparorganisationer och hanterar på deras uppdrag kollektivt förhandlingar och avtal, samt inkasserar och fördelar ersättningar till rättighetshavarna i enlighet med lagen. Copyswede står under tillsyn av den statliga myndigheten PRV.

Copyswede bildar på detta sätt en samlad avtalspart, vilket underlättar för de ersättningsskyldiga.

Läs mer om Copyswede och dess medlemsorganisationer här >>

TV- & radioaktörer samt elektronikbranschen – Copyswedes kunder

Aktörer som vill återanvända tv och radio tecknar avtal om detta med Copyswede. Elektronikbranschen betalar privatkopieringsersättning till Copyswede. Copyswede företräder i båda fallen rättighetshavarna, som genom Copyswede samordnat sig för att underlätta för de ersättningsskyldiga aktörerna.

Utan en sådan samordning skulle det vara svårt för aktörer som vill vidareanvända musik, film och tv, eller som enligt lag är skyldiga att betala privatkopieringsersättning att göra detta. Istället för att de ersättningsskyldiga aktörerna ska behöva kontakta varje enskild rättighetshavare, räcker det att de sluter ett enda avtal med Copyswede, som inkasserar och fördelar ersättningarna till rättighetshavarna.

Läs mer om vidareanvändning av tv och radio >>

Läs mer om privatkopieringsersättning >>