Kanslipersonal

Du når samtliga på kansliet via växeln, 08-545 667 00, eller via e-post.

Har du som rättighetshavare frågor om dina ersättningar vänligen mejla till fordelning@copyswede.se

Vd-stab | Sekreteriat
Mattias Åkerlind*, vd  mattias.akerlind@copyswede.se
Neda Marklund, vd-sekreterare  neda.marklund@copyswede.se
Juridik | Strategi | Licensiering | Förhandling
Lars Grönquist*, chefsjurist  lars.gronquist@copyswede.se
Elin Alfheim, jurist  elin.alfheim@copyswede.se
Katarina Björkstedt, jurist (föräldraledig)
Peter Carls, jurist  peter.carls@copyswede.se
Karolina von Essen, jurist  karolina.von.essen@copyswede.se
Kjell Holmstrand, handläggare  kjell.holmstrand@copyswede.se
Ekonomi | Avräkning | Kundservice
Annette Stolt*, ekonomi- och avräkningschef annette.stolt@copyswede.se
Maja Wrangsell, controller maja.wrangsell@copyswede.se
Reception
Viktoria Zamlynska, receptionist viktoria.zamlynska@copyswede.se
Lena Rosén, receptionist (föräldraledig)
Ekonomi
Angela Håkanson, ekonomiassistent angela.hakanson@copyswede.se
Ann Dahlqvist, ekonomiassistent      ann.dahlqvist@copyswede.se
Dovile Siauruseviciute, ekonomiassistent (föräldraledig)
Avräkning
Annelie Nordgren, administratör annelie.nordgren@copyswede.se
Frida Forser, administratör frida.forser@copyswede.se
Amanda Hübinette, administratör amanda.hubinette@copyswede.se
Jessica Nyström, administratör jessica.nystrom@copyswede.se
Kundservice
Liselott Silwer, marknadskoordinator liselott.silwer@copyswede.se
It
Magnus Krook, it-chef magnus.krook@copyswede.se
Egil Ekbom, förvaltningsledare egil.ekbom@copyswede.se
Kommunikation
Helene Stjernlöf, kommunikationsansvarig helene.stjernlof@copyswede.se

* Ledning för verksamheten i enlighet med lagen om kollektiv förvaltning av upphovsrätt.

Skriv ut
  • Lagen ger regelverken

    Upphovsrättslagen reglerar t ex hur medverkande vid en tv-produktion ska ersättas för sitt arbete, samt hur rättighetshavare ska ersättas för privatkopiering.  
  • Copyswede samordnar, licensierar och fördelar ersättningar

    Copyswede består av 14 kulturskaparorganisationer och samordnar på deras uppdrag kollektivt förhandlingar och avtal, samt inkasserar och fördelar ersättningen till rättighetshavarna i enlighet med lagen. 
  • TV- & radioaktörer samt elektronikbranschen – Copyswedes kunder

    Aktörer som vill återanvända tv och radio tecknar avtal om detta med Copyswede. Elektronikbranschen betalar privatkopieringsersättning till Copyswede. Copyswede företräder i båda fallen rättighetshavarna. 

Copyswedes 14 medlemsorganisationer

Copyswede ägs av sina medlemsorganisationer. Dessa företräder svenska upphovsmän och utövande konstnärer:

Bildupphovsrätt (www.bildupphovsratt.se)

Föreningen Svenska Tecknare (www.svenskatecknare.se)

Föreningen Konstnärernas Riksorganisation (Svenska Konsthantverkare och Industriformgivare) (www.kro.se) (KRO/KIF)

Nordisk Copyright Bureau (www.stim.se) (NCB)

Svenska Artisters och Musikers Intresseorganisation (www.sami.se)  (Sami)

Svenska Fotografers Förbund (www.sfoto.se)  (SFFot)

Svenska Journalistförbundet (www.sjf.se)

Svenska Musikerförbundet (www.musikerforbundet.se)

Svenska Tonsättares Internationella Musikbyrå (www.stim.se)  (Stim)

Sveriges Dramatikerförbund (www.dramatiker.se)

Sveriges Författarförbund (www.forfattarforbundet.se)

Sveriges Läromedelförfattares Förbund (www.slff.se) (SLFF)

Sveriges Yrkesmusikerförbund (www.symf.se) (Symf)

Teaterförbundet/ för scen och film (www.teaterforbundet.se) (TF)

Lagen ger regelverken

Upphovsrättslagen reglerar till exempel hur medverkande vid en tv-produktion ska ersättas för sitt arbete, samt hur rättighetshavare ska ersättas för privatkopiering.

De som medverkar i tv- och radioprogram kan ha rätt till upphovsrättsliga ersättningar. Det betyder att de inte får vanlig lön vid produktionstillfället, utan att de istället får en mindre ersättning varje gång en aktör vidareanvänder programmen de deltar i. Det kan till exempel handla om vidaresändning i kabel-tv-nät eller över internet, om utgivning på cd/dvd eller om on demand-tjänster. Man säger att de som medverkat till programmens tillkomst har rättigheter i dessa.

På samma sätt kan dessa rättighetshavare ha rätt till kompensation när musik, film och tv kopieras lagligt för privat bruk av allmänheten. Privatkopieringsersättning är en sådan kompensation. Ersättningen betalas av den bransch som importerar, tillverkar och säljer produkter som kan användas för privatkopiering, såsom cd och dvd, digitalboxar med inbyggt lagringsminne, externa hårddiskar och mobiltelefoner med mediaspelare.

De rättigheter upphovsmännen och de utövande konstnärerna har regleras i Upphovsrättslagen, URL.

Copyswede samordnar, licensierar och fördelar ersättningar

Upphovsrättslagen förutsätter i vissa fall att upphovsmän och utövande konstnärer samordnar sig och hanterar sina rättigheter kollektivt. Annars skulle det vara svårt för aktörer som vill vidareanvända musik, film och tv, eller som enligt lag är skyldiga att betala privatkopieringsersättning att göra detta.

Copyswede är en ekonomisk förening som skapats genom just en sådan samordning. Copyswede består av 14 kulturskaparorganisationer och hanterar på deras uppdrag kollektivt förhandlingar och avtal, samt inkasserar och fördelar ersättningar till rättighetshavarna i enlighet med lagen.

Copyswede bildar på detta sätt en samlad avtalspart, vilket underlättar för de ersättningsskyldiga.

Läs mer om Copyswede och dess medlemsorganisationer här >>

TV- & radioaktörer samt elektronikbranschen – Copyswedes kunder

Aktörer som vill återanvända tv och radio tecknar avtal om detta med Copyswede. Elektronikbranschen betalar privatkopieringsersättning till Copyswede. Copyswede företräder i båda fallen rättighetshavarna, som genom Copyswede samordnat sig för att underlätta för de ersättningsskyldiga aktörerna.

Utan en sådan samordning skulle det vara svårt för aktörer som vill vidareanvända musik, film och tv, eller som enligt lag är skyldiga att betala privatkopieringsersättning att göra detta. Istället för att de ersättningsskyldiga aktörerna ska behöva kontakta varje enskild rättighetshavare, räcker det att de sluter ett enda avtal med Copyswede, som inkasserar och fördelar ersättningarna till rättighetshavarna.

Läs mer om vidareanvändning av tv och radio >>

Läs mer om privatkopieringsersättning >>