Detta är privatkopieringsersättning
Privatkopieringsersättningen gör det möjligt att kopiera och spela in musik, film och tv för privat bruk samtidigt som de upphovsmän vars arbete kopieras kompenseras för detta.
Det är praktiskt att kunna kopiera ett album man just köpt och ge bort till en vän eller familjemedlem. Att spela in, kopiera och därmed mångfaldiga musik, film och tv som skyddas av upphovsrätten har i takt med den tekniska utvecklingen blivit allt enklare för en kulturintresserad allmänhet.
Idag kopieras det inte bara till CD och DVD, utan också till nyare lagringsmedier som digitalboxar med inbyggt minne, externa hårddiskar och mobiltelefoner med mediaspelare. Det har blivit vardag att kopiera för privat bruk i familjen och bland de närmaste vännerna.
Elektronikbranschen kompenserar kulturskaparna
Privatkopieringsersättning syftar till att ge upphovsmän, utövande konstnärer och andra rättighetshavare viss kompensation när musik, film och tv kopieras för privat bruk. Genom ett undantag i upphovsrättslagen, som normalt ger upphovsmännen ensamrätt att bestämma om exemplarframställning av sitt verk, är nämligen viss kopiering av upphovsrättsskyddat material laglig. Det är ett fullt rimligt undantag att tillåta en kulturintresserad allmänhet att kopiera för privat bruk – under förutsättning att upphovsmännen kompenseras för detta. Inte minst som privatkopieringen också leder till ett inkomstbortfall för upphovsmännen.
Enligt EU-lagstiftningen tillåts privatkopiering endast om upphovsmännen ges sådan kompensation. Ersättningen betalas av den bransch som tillverkar och säljer produkter som kan användas för privatkopiering, som till exempel CD/DVD-skivor, mp3-spelare, externa hårddiskar, usb-minnen och digitalboxar med inbyggd hårddisk.
Teknikneutralt system följer kopieringsbeteendet
I Sverige är det Copyswede som administrerar systemet för privatkopieringsersättning. Enkelt uttryckt tar Copyswede in ersättningen och fördelar den till de kulturskapare och andra rättighetshavare vars arbete kopieras, till exempel sångare, musiker och skådespelare. Ersättningsnivåerna finns angivna i lagen, men de ersättningsskyldiga elektronikföretagen har rätt att förhandla om nedsättning på grund av i lagen angivna nedsättningsgrunder, som till exempel att produkten också används till annat än privatkopiering.
I Sverige tillämpas systemet genom en förhandlingsordning. Det ger en flexibilitet och teknikneutralitet i systemet, eftersom nya produkter kan föras in löpande och avgiftsbestämmas genom förhandling i samma takt som de når marknaden. Lagstiftaren förutsätter att parterna gemensamt tar ansvar för ordningen.